Çocukluğumdan beri süt ve sütlü tatlılardan, özellikle kokusu nedeliyle hep uzak durmuşumdur. Bu nedenle müsli, shake, muhallebi çeşitleri vs. mutfağıma ve soframa girmemiştir. Bitkisel bazlı beslenmeye geçtiğimde badem sütünü keşfedince, musli/granola, puding ve smoothie çeşitleri sabah kahvaltılarımın vazgeçilmezi oldu.

Chia pudding badem sütüyle yapılabilecek basit, lezzetli ve hafif bir tatlı.

 

Anavatanı Güney Amerika olan "Salvia Hispanica" bitkisinin minik siyah Chia tohumlarının, düşük kalorili olmalarına karşın besin değerleri çok yüksektir. Eski Aztek ve Maya medeniyetlerinde Chia tohumları sürdürülebilir enerji kaynağı olarak önemli yere sahipti... "chia" eski Maya dilinde "güç" anlamına gelir. İçerdiği antioksidan, protein, kalsiyum, manganez, magnezyum, fosfor oranları ve bol lif nedeni ile son senelerde tüm dünyada sağlığına önem veren insanlar tarafından "süper gıda" olarak kabul edilip sıkça tüketilmektedir.

Badem sütü yaptıktan sonra, kullandığınız tülbentte kalan posayı birçok şekilde değerlendirebilirsiniz. Badem unu denilen de bu posanın kurutulmuş hali. Ben bu posayı en çok brownie yaparak değerlendiriyorum. Bu ultra lezzetli "raw vegan" brownie yi küpler halinde kesip donduruyorum ve buzlukta sürekli bulunduruyorum. Kahvenin yanında, çözülmeden bile parfe gibi, harika oluyor.

Sebze suyu, çeşitli katkılarından dolayı Bütünsel Bitki Bazlı mutfağın vazgeçilmez bir üyesi. Pişirirken yağ kullanmadığımızdan, lezzetleri ön plana çıkarmak için, sotelerken, sos, pilav, vs. yaparken sebze suyundan çok yararlanıyoruz. Ayrıca tabii ki çorbaların da ana malzemesi. Bu tarifin diğer bir özelliği de tuz içermemesine rağmen zengin sebze/baharat kombinasyonu nedeniyle yemeklere ekstra lezzet katması.

Kaju kreması ve taze domates kullanarak yapılan bu çorbaya kapya biber ekstra renk ve lezzet katıyor. 

 

Kırmızı renklerini içerdikleri likopenden alan domates ve kapya biber, güçlü birer antioksidandır.

 

Biliyormuydunuz?... Domates, piştiği zaman besin değeri daha da artan ender sebzelerden biridir.

Please reload