Neden kalsiyum için hayvansal süt ürünlerine ihtiyacımız yok?

Süt ve süt ürünleri içermeyen Bütünsel Bitki Bazlı Beslenme ile yeterince kalsiyum alınıp alınamadığı çok yaygın bir merak konusu.

Kalsiyum bir mineraldir. Demir, magnezyum ve diğer mineraller gibi toprakta bulunur ve oradan bitkilerin kökleri tarafından emilir. Hayvanlar kalsiyum gereksinimlerini kalsiyum içeriği zengin bitkileri tüketerek sağlarlar. Yani, hepimizin kalsiyumun ancak süt ve süt ürünlerinden alınacağına dair şartlandırılmış olmamıza rağmen kalsiyum zenginliğinin esas kaynağı topraktır. İşte bu nedenle Bütünsel Bitki Bazlı Beslenme bol miktarda kalsiyum içerir.

Ayrıca ne kadar kalsiyum aldığımızdan daha önemlisi vücudumuza giren kalsiyumun ne kadarının emildiğidir. Örneğin 1 bardak sütte 300 mg kalsiyum bulunmasına rağmen bunun yaklaşık %30 (90 mg) kadarı vücut tarafından emilebiliyor. Yanısıra 2 bardak brokoli yüksek emilim (%50-60) oranından dolayı 1 bardak süttekine eşit kalsiyum sağlar.

Özetle, kalsiyumu sütten ve süt ürünlerinden almak bu minerali direkt almak yerine aracıdan almak gibi birşey oluyor!

Why You Don't Need Dairy Products For Calcium​

The subject of calcium is a hotly debated one. One of the biggest controversies is whether or not we can really get enough calcium following a whole-food, plant-based diet that excludes dairy.

#vegan #WFPB #sağlıklıyaşam #sağlıklıbeslenme #beslenme #bitkibazlı #food #cooking #plantbased #tazebezelye