100 kal Cips ile 100 kal Badem‘in besin değerleri aynı mı?

Sağlıklı gıda denince çoğu insanın aklına “düşük kalorili” ve “yağsız” gıdalar geliyor. Halbuki, içerdiği kalori miktarı her zaman bir gıdanın sağlıklı olup olmadığının göstergesi değil. Örneğin “düşük kalorili” diye piyasaya sunulan birçok işlenmiş/rafine gıdanın besin değerleri çok düşük ve hatta bunları beslenme uzmanları “boş gıda” diye adlandırıyor. Bu aynen son model spor arabanıza en düşük kalite benzini koyup sonra da neden gitmediğine şaşırmak gibi…

Bütünsel Gıdalar

Bütünsel gıdalar, işlenmemiş/rafine edilmemiş, koruyucu/katkı maddesi içermeyen gıdalardır. Bu sınıfa, doğadaki hallerini korumuş şekliyle meyveler/sebzeler ve zengin besin değerleri ile, tam tahıllar, çiğ kuruyemiş, tohum ve çekirdekler giriyor.

Basit ve önemli kural, ürüne daha uzun süre dayanması, albenisi, lezzet artırımı vs. için herhangi bir katkı eklenip eklenmediğini sorgulamaktır. İçerik listesinde kimyasal katkı ve/veya koruyucu var ise o ürün bütünsel gıda değildir.

Besin Değeri Yüksek Gıdalar

Besin değeri kavramı kalori değerinin ötesindedir ve nicelikten ziyade nitelik önemlidir. Besin değeri yüksek gıdalar vücudumuza kalıcı enerji ve ideal sağlık kazandırır. Yani, besin değeri yüksek gıdalar tüketmek, spor arabanıza en yüksek kalite benzini koymakla eş değerdir.

Besin değeri yüksek gıdalar bütünsel, işlenmemiş/rafine edilmemiş gıdalardır. Örneğin:

  • Ispanak, pancar, kale ve brokoli gibi renkli sebzeler

  • Tam tahıllar, sebzeler ve meyveler gibi kompleks karbonhidrat içeren gıdalar

  • Kuru fasulye, mercimek ve baklagiller gibi protein içeren gıdalar

  • Kuruyemişler, tohumlar, çekirdekler ve avokado gibi faydalı yağlar içeren gıdalar

İlaveten, yerel, organik, olgunlaşınca toplanıp mevsiminde tüketilen meyve/sebzelerin besin değerleri mevsim dışı üretilen ve/veya uzun yoldan nakledilenlere göre çok daha yüksektir.

Dolayısıyla, konu başlığına dönecek olursak; doğru seçim tabii ki daha yüksek besin değerinden dolayı Çiğ Badem. Her iki seçenek de aynı miktar kalori içeriyor olabilir ama Cips'in içerik listesinde MSG, yapay tatlandırıcı ve renklendirici gibi katkı maddelari var. Ayrıca Cips yüksek oranda sodyum içerir ama lif içermez. Buna karşın Çiğ Badem hiç bir kimyasal veya katkı maddesi içermediği gibi bol miktarda enzim, protein, tabii lif, manganez, E vitamini ve kalsiyum içerir.

#vegan #WFPB #sağlıklıyaşam #sağlıklıbeslenme #beslenme #bitkibazlı #food #cooking #plantbased #tazebezelye